poniedziałek, 10 lutego 2020

Nie da się zła przykryć nowym złem

Porzuć nadzieję, że będzie to kolejne z prostych opowiadań, na których końcu wszystko się pięknie wyjaśni. Może dowiesz się, kto był mordercą, a kto ofiarą, ale w ustach pozostanie mdły posmak pytań i cierpki smak niedopowiedzeń. Łatwo powiedzieć, że się rozumie czyjeś motywacje. Łatwo powiedzieć, że usprawiedliwione zło to dobro, tylko że kopnięte w tylną część ciała.
Tu nic nie będzie łatwe.
Ta książka intrygowała mnie od kiedy o niej usłyszałam po raz pierwszy. Dlatego trudno się dziwić, że gdy zobaczyłam ją w bibliotece w zasięgu wzroku, nie mogłam się powstrzymać, żeby jej nie przygarnąć. A weszłam tam z zamiarem tylko oddania książek…. Jak to ja 😁
Dramat Słowackiego, choć napisany wieki temu, dalej jest aktualny w swojej wymowie i dalej inspiruje twórców. Co czyni go uniwersalnym? Miłość i zbrodnia. One były, są i zawsze będą aktualne. I nigdy nie zostaną do końca zbadane. Miłość to niebezpieczne uczucie. Nigdy nie wybiera. Czasami staje się furtką do osiągnięcia celu. Zawsze sprawia, że tracimy kontrolę. A wtedy już tylko krok dzieli nas od szaleństwa. Może dlatego właśnie miłość i zbrodnia często idą w parze. Szczególnie w tej lekturze. Obecna „Balladyna” to zbiór opowiadań, w których miłość i zbrodnia są nierozłączne.
(...) zastanawiał się nad genezą zbrodni. Gdyby cofnąć się, myślał, pójść wstecz, krok po kroku ku przyczynom? Gdyby odliczyć, jak w dziecięcej wyliczance, wszystkie kroki? Może tam, na początku, znalazłby przyczynę? Motyw? Ziarno zła? Może jest tak, myślał, że to tam na początku, wszystko się nie zaczyna lecz kończy? Może pozornie czysta kartka, na jakiej zapisuje się nasze imię po narodzinach, nadpisuje się – jak kod komputerowy – na tym, co było przed?
Przeczytacie kilka opowiadań o różnej tematyce z wątkiem kryminalnym. Niektóre krwawe, inne mniej. Zupełnie nie spodziewałam się, że tak wciągają. Niektóre sprawią, że włosy staną Wam na głowie. Albo będziecie musieli przerwać lekturę i ochłonąć. I każde skłoni do zatrzymania się i chwili refleksji. „Balladynę" dobrze jest czytać powoli, delektując się każdą kolejną stroną, wtedy łatwiej odczytać ten niepokojący przekaz. Opowiadania są krótkie i treściwe. A także pełne symboliki i treści nawiązujących do dramatu Słowackiego, więc pomaga dobra znajomość dzieła klasyka.
Akcja dwóch z nich rozgrywała się w Toruniu. Czytając można się zakochać w tym mieście. Bohaterowie są różni. Z niektórymi mogłam się utożsamiać, z innymi nie. W jednej z historii są to dwie studentki, które razem mieszkają, w innej przywódcy szajki trudniącej się nielegalnym interesem, w jeszcze innej siostry bliźniaczki, które spędziły dzieciństwo w domu dziecka. Zbrodnia różne ma oblicza. A miłość jest jeszcze bardziej nieprzewidywalna.
„Balladyna” to wielowymiarowe dzieło o niesamowitej wymowie. Opowiadania inspirowane historią dwóch sióstr, z których jedna zabiła drugą, pozwolą Wam z różnych perspektyw i oczami najróżniejszych bohaterów spojrzeć na złożoność relacji międzyludzkich, zastanowić się nad genezą zbrodni i być może wyciągnąć niepokojące wnioski. Co jest tym zapalnikiem, który pcha nas ku popełnianiu okrutnych czynów? Tak niewiele trzeba, by stać się zabójcą. Tak samo jak niewiele trzeba by się zakochać albo doświadczyć zranienia. A od tego już niedługa droga do szaleństwa…

– Jak ktoś mógł komuś odrąbać głowę?
– Normalnie. Na przykład nożem do tapet. Pytanie brzmi, jak można kogoś zabić, zakopać, odkopać, odrąbać głowę, potem ją wrzucić do rowu i... wskoczyć na jego miejsce.

Jeśli macie choć trochę czasu, a ta problematyka wydaje się Wam choć trochę interesująca, koniecznie sięgnijcie po „Balladynę” i pozwólcie sobie na chwilę zadumy. Ta książka „robi” naprawdę dobrą robotę!
Moja ocena: 10/10

Czornyj M., Grzegorzewska G., i in., Balladyna
Liczba stron: 434
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 30.10.2019

18 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe nawiązanie, z chęcią bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 2. Po takiej recenzji, nie mogłabym przyjść obok tej książki obojętnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe to nawiązanie do klasyki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawiązanie do wieszcza to musi być strzał w dziesiątkę! Zdecydowanie muszę ją przeczytać po tej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po takiej recenzji, nie mam innego wyjścia, jak tylko sięgnąć po tę pozycję :) Jestem bardzo ciekawa, czy i mnie przypadnie do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale mnie zachęciłaś do lektury! Wydaje się bardzo ciekawa i jeszcze dzieje się w moim kochanym Toruniu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak wysoka ocena.. łał :) Po takije recenzji trzeba zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro 10/10 to wypada samemu się przekonać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o książce i mam w ją w planach. Twoja wysoka ocena jeszcze bardziej zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten tytuł miałam na oku przez jakiś czas, potem oczywiście pojawiły się inne, a ten poszedł w zapomnienie. Jak będę na etapie szukania kryminału, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach, choć nie wszyscy autorzy do mnie przemawiają :D

  OdpowiedzUsuń
 12. nie wiem czy to byłoby dla mnie ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Kurczę, ciekawa jestem tej książki. Koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo zainteresowana ta książka. Lubie takie literackie wariacje

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow! Właśnie kupiłam do biblioteki dla moich czytelników i chyba ją wypożyczę pierwsza hahaha!

  OdpowiedzUsuń

Przeczytane? Skomentuj, jestem wdzięczna za każdą opinię 😊