sobota, 30 marca 2019

Olsztyn znany i nieznany - Muzeum Warmii i Mazur

pomnik Mikołaja Kopernika
Obowiązkowym punktem na trasie wycieczkowej zwiedzających nasze miasto powinno być Muzeum Warmii i Mazur. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, gdy tylko zaczyna się robić cieplej, na Starówce można spotkać coraz większe grupki wycieczkowiczów fotografujących się przy pomniku Mikołaja Kopernika, a chętnych do zwiedzania zamku też znajduje się mnóstwo.
Muzeum Warmii i Mazur znajduje się w Zamku Kapituły Warmińskiej. Najlepiej jest odwiedzić go w sezonie czyli od czerwca do września, bo wtedy jest możliwość wejścia na wieżę. Ja niestety tam nie byłam, więc czeka mnie jeszcze jedna wycieczka 😊
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie


Zamek przez wieki stanowił serce miasta. Został wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą m. in. administratora dóbr kapituły.
Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki administratora w latach 1516–1521. W dawnym refektarzu oraz komnacie administratora znajdują się unikalne sklepienia kryształowe datowane na ok. 1520 rok. W Muzeum Warmii i Mazur, które obecnie się w nim znajduje można zobaczyć kilka ciekawych wystaw i dowiedzieć się więcej o historii Olsztyna.
Widok od strony dziedzińca
Miniatura zamku znajdująca się w muzeum

           Mikołaj Kopernik mieszkaniec zamku olsztyńskiego — wystawa stała
W latach 1516 - 1521 w północno-wschodnim skrzydle zamku mieszkał i prowadził swoje badania Mikołaj Kopernik. Był administratorem zamku i przygotowywał obronę Olsztyna przed najazdem krzyżackim. Dlatego też w muzeum zobaczymy wiele eksponatów należących kiedyś do niego i informacji na temat tego wybitnego naukowca.
eksponaty w części poświęconej Kopernikowi
         Na początku zwiedzania będziecie mogli zobaczyć tablicę doświadczalną Mikołaja Kopernika, która zachowała się na jednej ze ścian zamku. Została wykonana własnoręcznie wykonana przez astronoma zapewne na przełomie 1516 i 1517 roku. Umożliwiała graficzne przedstawienie momentu równonocy wiosennej.
Także tu, w murach olsztyńskiego zamku, genialny naukowiec spisał tekst pierwszej księgi „De revolutionibus…”— dzieła swego życia, które „wstrzymało Słońce i pchnęło z posad Ziemię”.

„De revolutionibus…” Mikołaja Kopernika
          A święci milczą — Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów MWiM - wystawa czasowa
Tutaj zobaczyłam dziewiętnastowieczne rzeźby ludowe przedstawiające świętych.

W służbie niepodległości. Telegramy patriotyczne 1895-1939 - wystawa czasowa
Na tej wystawie obejrzałam prezentację multimedialną dotyczącą historii zmian granic Polski. W tej części można przybliżyć czy przypomnieć sobie fakty dotyczące historii Polski oraz osoby, które odegrały w niej ważną rolę jak Tadeusz Kościuszko. Ich podobizny umieszczano na ozdobnych blankietach listowych, wydawanych od 1895 do 1939 r. „ku pokrzepieniu serc”. Wysyłane były z życzeniami zarówno przez chłopów, mieszczan jak i przedstawicieli ziemiaństwa. Ich bogata symbolika narodowa pokazuje, jak kształtowała się w okresie zaborów wyobraźnia historyczna Polaków.

kolekcja pocztówek ze słowami "Mazurka Dąbrowskiego" „Gazeta Olsztyńska” — wystawa czasowa
Tutaj miałam okazję przybliżyć sobie fakty dotyczące najważniejszego olsztyńskiego czasopisma. „Gazeta Olsztyńska”, kultywująca polską świadomość narodową i polski język, jest niezwykle ważna dla dziejów Olsztyna i regionu. Mogłam też samodzielnie wypróbować starą technologię drukarską, czego efektem jest poniższa pocztówka.

Zatem jeśli chcecie produktywnie spędzić wolny czas, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, to muzeum Warmii i Mazur jest dobrą alternatywą. w porównaniu z innymi miejscami, które można odwiedzić w wolnym czasie, bilety tutaj są niedrogie — w zamian dostajemy tyle czasu na zwiedzanie ile nam potrzeba, by zaspokoić głód wiedzy 😊 Warto więc tę możliwość wykorzystać.
       W najbliższym czasie planuję też wycieczkę do Warszawy i do Gdańska. Choć jak widać, nie zawsze trzeba odbywać dalekie podróże, by zobaczyć coś ciekawego. Czasami to, czego szukamy, jest bliżej niż nam się wydaje. Taka dygresja na koniec 😊 Miłego dnia. 

46 komentarzy:

 1. Fajnie, że przedstawiasz tutaj takie ciekawostki :) Zamek robi wrażenie, a muzeum na pewno zadowoli niejednego zwiedzającego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce, chętnie odwiedzę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie miejsca, a każde miasto ma takie swoje perełki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię miejsca, w których można się dowiedzieć ciekawych rzeczy :)

   Usuń
 4. Do Olsztyna jeszcze nie zawędrowałam. Niezmiennie zachwyca mnie Kraków, a ostatnio i Wrocław (i nie tylko zielone sklepy Żabka, co to oferują dostęp do alkoholu od 6 do 23). Pokochałam też Kazimierz Dolny.
  Warszawa - owszem, Stare Miasto i Praga.
  Gdańsk jakoś nie zdobył mojego serca, a to Gdynia jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z kolei w Krakowie i we Wrocławiu jeszcze nie byłam. Ale planuję to nadrobić w najbliższym czasie :) Czeka mnie wycieczka po Polsce.

   Usuń
 5. Dwa razy zwiedziłam ten zamek. Raz trafiło mi się w gratisie z okazji urodzin Mikołaja Kopernika, a przewodnikiem był on sam... :D w stroju ze swojej epoki. To była epicka opowieść, nigdy nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochana dzięki Tobie już wiem co sobie zwiedzę, jak będę w tamtej okolicy :) Przepiękne zdjęcia :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że po pomogłam :) Dziękuję :*

   Usuń
 7. Uwielbiam takie wycieczki i zawsze czytam o atrakcjach w miejscu do którego jadę ;)
  Zwiedzanie, podróżowanie i poznawanie nowych miejsc to jedno z moich ulubionych zajęć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniały wpis, wspaniała wycieczka. Superzdjęcia, dzięki za udostępnienie ich. Zamek super. I rękopis "O obrotach sfer niebieskich" - niesamowity widok. Ta religijna sztuka też wspaniała. Właściwie wszystko mi się podoba i bardzo się cieszę, bo dotknęłam dzięki Tobie wielu ciekawych rzeczy. Uwielbiam takie wpisy. Dzięki. Pocztówka wyszła Ci ekstra! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się podobało i pewnie jeszcze tam wrócę :) Dziękuję za miły komentarz! :)

   Usuń
 9. Jeśli chodzi o Kopernika,to zapraszamy też do pięknego Torunia,jest co zwiedzać ☺

  OdpowiedzUsuń
 10. No popatrz, a w Toruniu, blisko nas też Kopernik!
  Dzisiaj byliśmy też na wycieczce, którą opiszę niebawem.
  W twoich stronach jeszcze nie byłam, więc chętnie ten zamek obejrzałam na twoich fotkach, robi wrażenie, taki mały Malbork:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Torunia też się wybiorę :)
   Zamek jest piękny :)

   Usuń
 11. U nas w Toruniu tez obowiazkowo zdjecie przy Koperniku trzeba zrobić

  OdpowiedzUsuń
 12. To prawda, że nie trzeba daleko szukać, żeby zwiedzić ciekawe miejsca. W tych okolicach jeszcze nie byłam, ale z chęcią bym zwiedziła to muzeum. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. zamek robi wrażenie, fajnie pooglądać jak kiedyś ludzie żyli

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nigdy tam nie byłam, ale wygląda przepięknie. Twoje zdjęcie przy pomniku mnie dołuje, bo u nas jeszcze tak ciepło nie było, abym mogła w takiej bluzie sobie wyjść :( Życzę Ci wiecej takich wycieczek!

  Pozdrawiam i w wolnym czasie zapraszam na nowy wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden dzień mi się taki trafił, że wyszłam w bluzie. Tak poza tym to też zimno ;) Polecam się kiedyś wybrać :)
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 15. Never thought much about Poland having it's royal family. Very interesting and found you blog by the way of Natalia.
  If you have time stop in for a cup of coffee

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie byłam w Olsztynie, ale mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nigdy nie byłam w Olsztynie, ale widzę, że macie tam mnóstwo ciekawych atrakcji :) Może kiedyś uda się wybrać i wtedy na pewno skorzystam z Twoich poleceń ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niby mam dość blisko do Olsztyna, ale jeszcze nigdy tam nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Faktycznie średnio znany ten Olsztyn. Ja nawet nie wiedziałam, że są tam takie cuda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A warto wiedzieć, bo ciekawe rzeczy można zobaczyć :)

   Usuń
 20. Powtórzę się... muszę zaplanować wypad do Olsztyna :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Przeczytane? Skomentuj, jestem wdzięczna za każdą opinię 😊